Историјат - Капела Св. Петка
Историјат капеле Преподобне мати Параскеве - Свете Петке при Геронтолошком центру Београд – Дом Бежанијска коса
Увод
Градски центар за заштиту и негу старих лица основан је 1963. године отварањем дома на Карабурми. У наредним деценијама, центру се придружују домови у Панчеву, Обреновцу, на Вождовцу (1973) и на Бежанијској коси (1983). Градски центар током 1986. године мења назив у „Установа Геронтолошки центар Београд.“ Од 2005. године, рад „Установе“ се заснива на институциналном и ванинституционалном збрињавању корисника. У оквиру првог делују Домови на Бежанијској коси, Вождовцу, Карабурми и Стационар, док се у оквиру другог налазе Дневни центри и клубови, као и Служба за помоћи у кући. Током 2023. године, на територији града Београда ради 31 клуб на 17 општина. Oд 2006. године, Установа је члан Европске асоцијације директора пружаоца дугорочне неге за старије (EDE) и Европске социјалне мреже (ESN).
„Дом Бежанијска коса“ представља не само највећи дом у оквиру Установе, већ и један од највећих и најопремљенијих у Европи. Налази се на територији општине Земун, у улици Марије Бурсаћ бр. 49. Заузима површину од 50.046 м2, од чега 33.000 м2 чини стамбени простор са капацитетом за око 600 корисника. Састоји се од пет стамбених објеката, подељенх у три блока према, организованих према потребама и могућностима корисника. У оквиру блока А, поред различитих смештајних капацитета и заједничких просторија, налази се капела Свете Петке
Оснивање капеле Свете Петке
Потреба за отварањем капеле при највећем Дому за одрасла и стара лица, готово да је била неопходна, како за његове кориснике, тако и за запослене. Идеја се јавила 2002. године када је Дом Бежанијска Коса званично почео да слави своју крсну славу – Свету Петку. Те године слава је прослављена 2002. године у ресторану Дома, где се славски колач пререзао свештеник Бранко Зелен из земунске Богородичине цркве.
Врло брзо, многобројни корисни Дома су упутили захтев за отварањем цркве – капеле, места за молитву и паљење свећа. Током 2003. године, тадашњи директор Дома, господин Миодраг Тасић и управница Дома, госпођа Милојка Бошковић, дозволили су да заједничка дневна просторија у објекту А добије намену капеле. Првобитно, стајао је само један иконостас. Затим је велики пријатељ Дома и академски вајар Ђорђе Јовановић насликао на стаклу икону Свете Петке која и дан-данас стоји. До постављеља званичног духовника Свете Петке при Дому на Бежанијској Коси, дужности су обављали свештеници из Богородичине цркве или цркве Свете Тројице. Корисницима је омогућено да се у капели причесте, исповеде, разговарају са свештеником. По потреби, свештеници су обилазили тешко покретне и непокретне кориснике на стационарним одељењима.
Велики донатори Капеле Свете Петке били су њени пре свега његови корисници, који су годинама били бирани и за кумове славе. Једна од њих, била је покојна Босиљка Бесарабић. Брачни парови Спарић (Братислав и Јованка), затим Јакшић (Богдан и Мирјана) који су донирали постоља за паљење свећа, Шувајић Јован и Теованов Симеон, само су неки од корисника који су својим прилозима омогућили отварање и рад капеле.
Постављење првог духовника
Одлуком Његове Светости, блаженопочившег Патријарха српског Господина Павла, АЕМ Број 491/2005 од 22. јуна 2005. године, просторија у оквиру блока А која је претворена у капелу (параклис) посвећену Преподобној мати Параскеви – Светој Петки, добила је духовника. На то место постављен је пензионисани протојереј – ставрофор Стеван Мрђен. У акту Геронтолошког центра Београд, пописане су дужности духовника и поредак Богослужења.[1] У оквиру основних дужности по канонима, правилима и Уставу Српске православне Цркве, спадају редовна служења Свете литургије, проповеди, обављање Светих Тајни, вршење молебана, благодарења, парастоса, обележавање слава – светаца заштитника корисника дома, са освећењем славског колача и кољива. Духовник има обавезу да се стара о религиозном образовању корисника Дома, уколико постоје потребе. Дужан је да их благовремено обавештава о празницима и споменима који се обележавају и указује на њихов значај. Обавезан је да посећује кориснике у њиховим смештајима у оквиру Дома, по захтеву. Духовник води рачуна о поретку у капели: води уредно и тачно књиге, Летопис, према прописима шаље годишње извештаје и податке надлежној Београдско-карловачкој архиепископији; стара се о набавци, коришћењу и одржавању црквеног мобилијара, одежди, богослужбених књига, поставља црквењака и појца. У надлежности је вођење службених преписки са црквеним и државним службама, односно спроводи одлуке и наредбе од претпостављених власти. Посебно се истиче рад на ревносном пастирском раду, који подразумева сузбијање атеистичке и секташке пропаганде, оне које нарушавају учења православне вере и морала, односно неморалних и рђавих навика међу верницима – корисницима Дома. По питању служења Свете Литургије и других богослужења, она се обављају по устаљеном црквеном поретку.
Изглед капеле
Четвороугаона просторија, имала је претходну намену заједничке просторије – дневног боравка корисника. Од ходника Дома, капела је одвојена стакленим зидом, тако да корисници који физички нису могли бити у просторији, били су у могућности да богослужења прате испред капеле. Простор је веома светао због великих прозора који се налазе на два зида. Као таква, просторија је имала својих предности, али није одавала прави утисак молитвеног места. Захваљујући прилозима верника и духовника, временом је капела обогаћена витражима, иконама, одеждама и другим црквеним мобилијаром. На молбу директора Дома и проте Стевана Мрђена, Његова Светост Патријарх српски Господин Иринеј, актом АЕМ бр. 403 од 10. априла 2019. године, дао је благослов да се реновира ова капела по пројекту дипл. арх. Љубице Бошњак.[2] Госпођа Бошњак је реконструисала више десетина цркава и капела, а подигла 75 православних храмова у земљи и иностранству.
Први по реду духовник капеле Свете Петке
Први по реду духовник капеле Свете Петке, био је протојереј-ставрофор Стеван Мрђен (1938-2021). За ђакона је рукоположен 1960. године у Скрадину, а затим за свештеника у Дрнишу. У периоду од 1961. до 1971. налазио се на парохијама у епархији Далматинској, где је учествовао у изградњи и обнови 35 цркава. Прота Стеван је био главни иницијатор обнове цркве Покрова Пресвете Богородице у Книну (освештана 1971. године), која је претходно уништена у бомбардовању 1944. У периоду од 1995. до 1998. био је парох Светотројичне цркве у Земуну, а од 1998. до 2005. у цркви Светог Великомученика кнеза Лазара у Земун Пољу. По пензионисању, био је духовник на Институту за мајку и дете и у Дому на Бежанијској коси (2005). Поводом прославе 30 година од добијања напрсног крста, на иницијативу ипођакона Зорана Бобића, корисници капеле Свете Петке су даривали проту Стевана са новом свештеном одеждом и покривачима за Свете Дарове. У име Установе, Дома пензионера, за јубилеј шездесетогодишњице свештене службе, дариван је специјално украшеним и луксузним издањем Светог Писма. Прота Стеван се упокојио 8. децембра 2021. године. Епископи Новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин и хвостански Јустин, викар Патријарха српског, уз присуство великог броја свештенослужитеља из Земуна и Београда, служили су молитвени испраћај у капели Светог Димитрија на Земунском гробљу на празник Светог Апостола Андреја Првозваног, 13. децембра 2021. године.
Ипођакон Зоран Бобић
У време службовања проте Стевана, од 2018. године, па до данас, на месту помоћника духовника при капели, налази се ипођакон Зоран Бобић. Рођен је 14. септембра 1963. године у Земуну. По завршетку основног образовања 1978. године, одлази у Сједињене Америчке Државе, у Чикаго, где наставља даље школовање (1982, Roosevelt High School; 1988, Wilbur Right College – смер информационих технологија; 2014, Antiochian House of Study, Теолошки Факултет при Антиохијскј патријаршији (арап. بطريركية انطاكية وساير المشرق للروم الارثوذك) помесне и аутокефалне цркве, где стиче диплому из теологије). Од самог доласка у САД, редовно одлази у храм Васкрсења Христовог, (епархија Новограчаничко-Средњезападноамеричка), где редовно чтецира, поји и предаје деци веронауку. У манстиру Нова Грачаница, у истој епархији, по благослову, добија и дужност секретара при новооснованој црквено-школској Општини Свети цар Лазар, а неколико година касније постаје секретар у новом храму Светог Василија Острошког у Чикагу. Његово Преосвештенство епископ Лонгин, производи га у чин ипођакона, 18. октобра 2009. године и у редовној пратњи епископа налази се до повратка у Србију 2015. године.
Током студија редовно ипођаконисао и помагао у свим парохијским пословима при храму Светог Великомученика Ђорђа у Racine, Wisconsin, заједно са месним парохом протојерејем-ставрофором и професором Теолошког факултета Св. Сава у Либертвилу, Марком Пантићем. У исто време редовно је саслуживао у манастиру и теолошком факултету Светог Саве у Либертивилу, заједно са настојатељем манастира оцем Серафимом.
По повртаку у Србију, ипођаконисао је у капели Свете Петке на Калемегдану, затим у манастиру Светог Архангела Гаврила и у цркви Свете Тројице у Земуну.
Од 2018. године званично ипођаконише у капели Свете Петке при Геренотолошком Центру Бежанијска Коса. По благослову проте Стевана Мрђена, заједно са супругом Александром Бобић, радио је на великој обнови капеле. Заслужан је за прикупљање драгоцених података о историјату капеле Свете Петке, за редовне пописе инвентара, пописе приложника, отварање веб-сајта и страница капеле Свете Петке на друштвеним мрежама. Активно учествује у свим духовним, културно-забавним манифестацијама које се тичу корисника Дома.
По упокојењу проте Стевана Мрђена, место духовника у бежанијској капели је било упражњено преко годину дана. Директор „Дома Бежанијска коса“, спец. др. мед. Срђан Димитријевић, упутио је молбу Његовој Светости Патријарху српском Господину Порфирију априла 2022. године за постављење новог духовника: „Наше душе су жељне за богослужењима, молитвама, исповедима, причешћем...Наша вера у Господа и Вас, нашег Патријарха, не може се поколебати. Ми верујемо да ћете нам помоћи као и много пута до сада. Једини ослонац свима нама у Дому је ипођакон Зоран Бобић,али његове могућности су ограничене...“[3] На основу високе одлуке АЕМ бр. 307 од 10. марта, у канцеларији Архијерејског намесништва Земунског-новобеоградског, извршено је примање дужности при параклису Свете Петке, високопречасног протојереја Владимира Замахајева, свештеника у пензији. Увођење у дужност је обавио Архијерејски намесник протојереј-ставрофор Божо Бакајлић.[4]
Протојереј Владимир Замахајев (1955), за свештеника је рукоположен 1995. године и службу је вршио у београдским црквама Светог Георгија (Стара Бежанија), Светих Апостола Петра и Павла (Топчидер) и Светог Димитрија (Нови Београд). Отац Владимир је заслужан за постављање првог интернет сајта у Српској православној Цркви, покретање манифестације „Смотра духовног беседништва за ученике средњих школа“ и за унапређивање праксе односа са јавношћу у погледу нових комуникационих канала које Српска црква до тада није користила.[5]
Биографију Протопрезвитера, професора Владимир Замахајева погледајте овде (биографија)
Период од 2005. до 2016
У периоду од 2005. до 2016. године вођене су уобичајене духовно-пастирске активности у оквиру капеле Свете Петке. Аутор овог текста нема податке и фотографије о другим активностима, организовању духовних манифестација, пописа инвентара, приложника и сличног. У периоду после 2016. године, подаци о раду капеле су разноврснији. У наредним редовима представићемо најважније годишње активности.
2005. година
Одлуком Његове Светости, блаженопочившег Патријарха српског Господина Павла, просторија у оквиру блока А је претворена у капелу посвећену Преподобној мати Параскеви – Светој Петки, са духовником-парохом. У акту Геронтолошког центра Београд, пописане су дужности духовника и поредак Богослужења. Први духовник је био блаженопочивши протојереј-ставрофор Стеван Мрђен.
2006. година
На дан црквене славе, празник Свете Петке 27. октобра 2006. године, капелу је посетио Његова Светост Патријарх српски Господин Павле. Заједно са свештеницима Божом Бакајлићем из Богородичине цркве у Земуну и духовником капеле Стеваном Мрђеном, Патријарх је служио Свету Литургију и пресекао славски колач. Бројни запослени и корисници Дома, присуствовали су овом свечаном чину.
2016. година
Током 2016. године, поред уобичајених духовно-пастирских активности, посебно би требало истаћи прославу крсне славе – Свете Петке. Колач су пресекли прота Стеван Мрђен, протојереј Бранко Зелен, свештеник из земунске Богородичине цркве и ђакон Бранислав Јоцић, заменик секретара Верског добротворног удружења. По завршетку Свете Литургије, прота Мрђен се обратио окупљенима и уручио грамате Његове светости Патријарха српског Господина Иринеја. Грамате за „показану несебичну љубав и ревност према Српској православној Цркви, а посебно на уложеном труду и активном учешћу на богослужењу и старању око капеле Свете Петке у Дому на Бежанијској коси, додељене су: господину Срђану Димитријевићу, заменику директора Дома пензионера на Бежанијској коси, господину Влади Радуљу, радном терапеуту, господину Радету Репији, господину Војиславу Крајновићу и госпођама Славки Кујачић, Берислави Стојачић и Јелени Јоксимовић. Присутне је поздравила госпођа Вања Талеска и захвалила на додели признања. Славска свечаност је увеличана пригодним културно-уметничким програмом. Присуствовали су чланови Верског добротворног старатељства Архиепископије Београдско-карловачке, које има врло лепу сарадњу са Домом на Бежанијској коси. Посете Милосрдне секције увек су одлично примљене.
2017. година
На дан црквене славе Свете Петке, служена је Света Литургија и пресечен славски колач. Поред проте Стевана Мрђена и ипођакона Зорана Бобића, саслуживао је ђакон Бранислав Јоцић из Верског добротворног старатељства.
По завршетку службе, прота Мрђен је честитао славу свим корисницима и запосленима у Дому и посебно истакао труд ипођакона Дејана Јоскимовића и његове супруге Јелене. Поред помоћи у богослужењу, они несебично превозе и враћају све оне који желе да присуствују богослужењима у Дому. Свечаре је поздравила госпођа Вања Талевски, управница Дома, честитајући славу са најавом пригодног културно-уметничког програма који су припремили чланови Верског добровољног старатељства. У програму су учествовали Лепомир Ивковић (Славска молитва и Здравица), Драгана Вучићевић (Петлови море појев), Ивана Трмчић (Сини јарко Сунце са Косова) и хор „Звон Католикон“.
2018. година
Дана 7. јуна 2018. у просторијама Дома, одржана је изложба фотографија царске породице Романов. Том приликом уприличен је концерт где су учествовао хор пензионера. Догађају је присуствовао прота Стеван Мрђен.
Корисници Дома, заједно са протојерејом-ставрофором Стеваном Мрђеном и ипођаконом Зораном Бобићем, присуствовали су на 16. фестивалу стваралаштава старијих „Златно доба“. У атријуму Народног музеја у Београду 13. септембра 2018. године, манифестацију су свечано отворили помоћник градоначелника Андреја Младеновић и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Ђорђевић.
Манифестацији су присуствовали принцеза Катарина Карађорђевић и Сузана Мишић, директорка Геронтолошког центра.
Дана 24. септембра 2018. године у капели је обављено прво крштење. Корисница дома, госпођа Ана Ковачевић, прешла је из римокатоличке вере у православну. Крштењу је кумовала госпођа Јелена Јоксимовић, супруга ипо-ђакона Дејана Јоксимовића.
Крсна слава – Света Петка, свечано је прослављена у присуству корисника и запослених. Слава лекара, Свети Козма и Дамјан, обележени су сечењем славског колача, уз присуство запослених.
Током 2018. године, капела Свете Петке добија своју интернет страницу https://kapelasvpetke.wixsite.com/kapelasvpetke и странице на друштвеним мрежама Фејсбук Инстаграму. Администратор обе интернет адресе је ипођакон Зоран Бобић.
Инвентар
Инвентар капеле Свете Петке: (попис обавио ипођакон Зоран Бобић, децембра 2018.)
А. Црквени мобилијар, одежде и иконе:
Часна Трпеза:
-
Часна Трпеза 1 ком.
-
Пресвлаке за Часну Трпезу 2 сета.
-
Дарохранилица, дрвена 1 ком.
-
Ручни крст 1 ком.
-
Престони свећнаци 2 ком.
-
Престона кандила 2 Ком.
-
Престона икона Богородиц 1 ком.
-
Престона икона Христа Христоса 1 ком.
-
Престоно стакл 1 ком.
-
Јеванђеље 1 ком.
-
Антимис 1 ком.
Проскомидија:
-
Стакло за Проскомидиј 1 ком.
-
Пресвлаке за проскомидију 1 ком.
-
Кандило за Проскомидију 1 ком.
-
Крст за Проскомидију 1 ком.
-
Свеске за живе и умрле 4 ком.
-
Урамљени плакат - текст Проскомидије на црквенословенском 1 ком.
-
Сунђер (губа) за брисање сасуда
-
Златни прекривачи за дарове 2 сета.
Прибор за Свето Причешће:
-
Копље за Свето Причешће 2 ком.
-
Кашичица за Свето Причешће 1 ком.
-
Прибор за Свето Причешће 1 сет.
Разно:
-
Сталак за кадионицу 1 ком.
-
Кадионица 1 ком.
-
Свећњак за помоћни сто 1 ком.
-
Анафорник за нафору 1 ком.
-
Мало буре са славином за освећену водицу од 10 литра 1 ком.
-
Сталак за освећену водицу 1 ком.
-
Стакло за сталак за освећену водицу 1 ком.
-
Пресвлака за буре за освећену водицу 1 ком.
-
Плочица са натписом “Освећена Водица” 1 ком.
-
Дрвени стубићи за конопац 4 ком.
-
Печат капеле 1 ком.
-
Кантица за освећену водицу 1 ком.
-
Пластична чинија за освећену водицу 1 ком.
-
Сет вешалица гардеробу/одежде 5 ком.
-
Држач за гардеробу/одежде 2 ком.
-
Певница 1 ком.
-
Постље за целивајућу икону 1 ком.
-
Сто за Проскомидију 1 ком.
-
Висеће кандило 1 ком.
-
Помоћни столови 3 ком.
-
Даска за сечење 1 ком.
-
Ножеви 3 ком.
-
Каса за прилог 2 ком.
-
Налоњ 1 ком.
-
Званичан плакат обавештења са рамом 1 ком.
-
Стаклена витрина 1 ком.
-
Сталак за књиге са полицама 1 ком.
-
Тацне за послуживање 2 ком.
Б. Богослужбене књиге и остале књиге за певницом:
-
Одговарање на Божанственој Литургији на српском језику (фотокопија) 1 ком.
-
Одговарање на Божанственој Литургији на црквенословенском језику (фотокопија) 1 ком.
-
Божанствена Литургија Јована Златоустог (фотокопија) 1 ком
-
Апостол – издање Светог Архијерејског Синода СПЦ 1 ком.
-
Требник на црквенословенском језику 1 ком.
-
Требник на српском језику 1 ком.
-
Епископ Атанасије, Псалтир са девет библијских песама 1 ком.
-
Духовна песмарица „Теби само Теби“ 1 ком.
-
Молитвена песмарица „Појте Богу нашему, појте“ 1 ком.
-
Духовне песме 3 ком.
-
Служебник, Божанствена Литургија Јована Златоустог, Ћелије 1 ком.
-
Зборник 1 ком.
2019. година
На Бадњи дан, прота Стеван Мрђен и ипођакон Зоран Бобић, традиционално су извршили паљење Бадњака. На празник Богојављење, у капели је освећена вода и подељена корисницима.
Дана 5. априла 2019. године, капелу је посетио Његова Светост Патријарх српски Господин Иринеј у пратњи протојереја-ставрофора Боже Бакајлића. Патријарха су дочекали господин Срђан Димитријевић, директор Геронтолошког Центра, прота Стеван Мрђен и ипођакон Зоран Бобић са супругом, као и запослени и корисници Дома.
На Светој Литургији за крсну славу Свету Петку, окупио се велики број верника. Служио је протојереј-ставрофор Стеван Мрђен, уз саслуживање ипођакона Зорана Бобића и чтеца Милијана Лукића, студента Православног богословског факултета у Београду. Литургији је присуствовао протојереј-ставрофор Чеда Костић, умировљени свештеник из Новограчаничке-средњезападноамеричке епархије. Пререзан је славски колач, а домаћин славе је био господин Иван Јездић. Празник Свете Петке је обележен као значајан јубилеј проте Мрђена, односно 30-та годишњица од добијања напрсног крста. О проти је беседио ипођакон Зоран Бобић, који му је на дар уручио нову одежду и повељу, у име запослених у Дому и служитеља капеле. Чтец Милијан Лукић, у име удружења „Сви Свети“, проти је уручио нови напрсни крст. Окупљенима се обратио и директор Дома господин Срђан Димитријевић. Свечаности, поред бројних корисника Дома и запослених, присуствовале су уважене личности: Бранислав Ивановић председник црквене општине земунске, господин Миња Субота, књижевник, чланови удружења „Сви Свети“, чланови „Друштво фолклор Србија“, као и хор вождовачког храма Свети цар Константин и царица Јелена.
Приложничке активности 2019. године:
На празник Божић, 7. јануара 2019. године, ипођакон Зоран Бобић, са супругом Александром Бобић, даривао је неколико урамљених икона:
-
Рођење Господа Исуса Христа
-
Богојављење
-
Преображење
-
Цвети
-
Вазнесење
-
Воздвижење Часног Крста
-
Света Тројица
-
Старозаветни пророци
Госпођа Александра Бобић, ипођаконица, даривала је једно звоно у спомен своје мајке Весне.
У новембру исте године, прилозима верних душа, на прозорима капеле и преградним стаклима, који деле молитвени простор од ходника, постављене су витражне тапете са следећим иконама:
-
витраж: Свети Јован Златоусти, Свети Василије Велики, Свети Николај Српски
-
витраж: Рођење Светог Јована Претече, Врбица, Ваведење, Сретење и Усековање Светог Јована Крститеља
-
витраж: Пресвета Богородица са Исусом, Сабор Пресвете Богородице, Покров Пресвете Богородице
-
витраж: Свети краљ Милутин, Свети Симеон Мироточиви, Свети Великомученик цар Лазар
-
витраж: Света Петка
-
витраж: Свети Сава, Свети краљ Стефан Дечански, Свети Петар Цетињски
-
витраж: Благовести, Рођење Пресвете Богородице, Успење Пресвете Богородице
-
витраж: Свети Великоученик Георгије, Свети Ћирило и Методије, Свети Јоаким и Ана
-
витраж: Распеће Господа Исуса Христа
-
витраж: Свети Василије Острошки
-
витраж: Свети Козма и Дамјан
-
витраж: Свети Јован Крститељ, Свети Трифун, Свети Архангел Михаило
-
витраж: Свети Отац Николај
-
витраж: Свети Архиђакон Стефан
Приложници витража су:
-
Протојереј-ставрофор Стеван Мрђен
-
Др. Срђан Димитријевић, директор Геронтолошког центра
-
Лекари Геронтолошког центра Београд (у славу Свете Пеподобне Мати Параскеве 14. новембра 2018. године): Сања Драгаш-Латац, Зорица Новаковић, Ванка Стојков, Јасмина Грковић, Љиљана Рапаић, Славица Голубовић, Бранка Раца, Љиљана Данојевић, Ива Ђоновић, Ана Нешић, Милица Васић, Јелена Крстовић, Александар Михајловић, Милица Анђелков, Јасна Пантић, Ана Илић, Александар Никитовић,
-
Социјални радници и психолози Геронтолошког центра (у славу Светог Василија Острошког Шудотворца, 01. фебруара 2019. године)
-
Ипођакон Зоран Бобић са супругом Александром Бобић
-
Далибор Миловановић
-
Бранислав Вујичић са супругом
На плафону капеле постављена је округла икона Господа Исуса Сведржитељ.
Овом приликом пописане су урамљене иконе, које су раније даривали корисници дома:
-
Богородица са Исусом, Лепосава Ковачевић (1998)
-
Света Петка, Вера Николић (1994)
-
Свети Архангел Михаило, Вера Николић (1994)
-
Свети Великомученик Ђорђе, Вера Николић (1994)
-
Свети Никола, породица Генчић (2001)
Инвентар капеле Свете Петке, списак икона и фотографија, (начинио појац Миодраг Поповић, 2019. године)Списак чини преко 170 икона (појединачних урамљених, пластифицираних и витражних) и фотографија, са димензијама и местима где се налазе.
2020. година
На Бадњи дан, у присуству неколицине корисника, на платоу испред Дома извршено је паљење бадњака. Сутрадан на Божић, „Друштво Фолклор Србија“ одржало је наступ за кориснике Дома, а иницијативом ипођакона Зорана Бобића, који је члан овог друштва, Том приликом, протојереј-ставрофор Стеван Мрђен доделио им је благодарницу, као уздарје за испољену делатну љубав за очување чистоте Светог православља, оличеној у ктиторству капеле Свете Петке, Геронтолошког Центра Београд, „Дома пензионера Бежанијска коса“. Чланови фолклорног друштва одржавају наступе за кориснике Дома и редовно прилажу за капелу. Активности духовних лица при капели Свете Петке не односе се само на оне дужности које су им прописане Уставом Српске православне Цркве. Активно учествују у организацији културно-уметничких програма и забавних активности поводом државних празника и јубилеја за кориснике Дома.
2021. година
Благословом Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија, епископ Хвостански Јустин, викар Његове Светости и кординатор хуманитарних активности, започео је обилазак капела при Центрима за социјалну заштиту Града Београда (капеле Светог Јована Златоустог у Студентском граду, Светог Димитрија на Земунском гробљу и капелу на Институту за мајку и дете). Дана 20. октобра 2021. године, епископ Јустин, у пратњи ђакона Бранислава Јоцића, обишао је капелу Свете Петке при Дому на Бежанијској Коси. Епископа је дочекао господин Срђан Димитријевић, директор Геронтолошког центра у Београду и прота Стеван Мрђен, духовник капеле. Они су у срдачном разговору владици представили рад капеле, значај духовних садржаја који се кроз њу пружају, као и богату понуду других културних и друштвених активности које су на располагању становницима Дома.
Дан крсне славе, 27. октобра 2021. године, прослављен је веома свечано. Колач је пресечен у свечаној сали Дома, а домаћин славе је био господин Срђан Димитријевић, директор Геронтолошког центра у Београду. Прота Стеван је прославио још један јубилеј на дан Свете Петке, шездесетогодишњицу свештене службе. Господин Димитријевић му је уручио богато украшено и специјално издање Светог Писма у име свих запослених и корисника Дома, као и служитеља капеле.
Нажалост, овај јубилеј је био последњи који је прота Мрђен прославио. После компликација изазваних корона вирусом, 8. децембра 2021. године, прота се упокојио. На празник Светог Апостола Андреја Првозваног 13. децембра 2021. године, у капели Светог Димитрија на Земунском гробљу, опело блаженопочившем проти Стевану Мрђену служили су преосвећени епископи Новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин и Хвостански Јустин, викар Патријарха српског. У име свештенства архијерејског намесништва земунско-новобеоградског, са благословом архијерејског намесника протојереја-ставрофора Божа Бакајлића, сабранима се бираним речима обратио протојереј Лазар Манигода, духовник при Институту за мајку и дете. Протојереј Манигода је заблагодарио преосвећеним епископима који су учествовали у молитвеном испраћају проте Стевана Мрђена, а потом упутио и реч утехе члановима породице, да буду сарадници Божји и усмеравају животну наду у нади васкрсења и да имају љубав међу собом. Подсетивши на животопис почившег проте Стевана Мрђена, као и на чињеницу да је учествовао у изградњи и обнови 35 богомоља, протојереј Манигода се присетио и свог првог сусрета са њим 9. јула 1989. године. Напоменуо је да се прота Стеван Мрђен истински и искрено радовао сваком богослужењу, свакој Литургији. „Он је знао свој пут, а то је пут Богочовека Христа, рекао је протојереј Лазар Манигода наглашавајући да је свештенство намесништва благодарно што је имало част да служи са протом Стеваном Мрђеном. Привремено се растајемо на земљи, али духовно се не растајемо“, истакао је прота Манигода.
Преосвећени епископ Новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин пренео је саучешће Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија протиној породици као и свима ожалошћенима, указавши на следеће: „Треба да смо сви захвални Богу што смо имали тако доброг пастира. Са обзиром да сам новопрестављеног проту познавао више од 50 година и да сам се као и многи богослови у манастиру Крки исповедао први пут управо код нашег доброг проте Стеве, нагласио бих да када испраћамо људе таквог капацитета и вредности као што је био прота Стеван, некако бисмо сами хтели да се умешамо у Божје путеве и провиђење, па да зауставимо време да ти људи још живе и буду са нама, јер не бисмо желели да останемо ускраћени свим тим врлинама, свом том мудрошћу и тим животним искуством које такве личности и људи нама дају и са нама деле. Ми смо се данас овде сабрали не зато што је прота умро, него зато што је живео“, нагласио је владика Лонгин говорећи о личности проте Стевана и његовој изузетној вери у Господа и додајући да је таквог ентузијазма и таквог опитимизма било тешко пронаћи. Присећајући се времена када је прота био клирик у његовој и у другим епархијама Српске православне Цркве, владика је рекао да су сви у њега гледали као у некога који може све, јер није било проблема који он није могао решити, а оно што је наумио, он је и завршио на корист Цркве и свог народа. Посебно је нагласио велико и дивно гостољубље почившег проте који је многе од младих богослова, заједно са својом протиницом Милицом дочекао и нахранио у свом дому, где се увек могла пронаћи топлина и реч охрабрења и утехе. „Вера у васкрслог Христа побеђује нашу бол и нашу тугу. Кроз наше сузе видимо одраз светлости Васкрсења Христовог. Наша љубав према покојницима је јача од смрти, она их држи у животу, они за нас нису мртви него живи, јер ми верујемо у живога Бога – верујемо у живот, у победу, светлост и љубав и знамо да је Христос нашао лек против смрти – а то је Његово славно Васкрсење“, беседио је владика Лонгин.[6]
Инвентар капеле Свете Петке за 2021. годину: (попис обавио ипођакон Зоран Бобић)
Мобилијар и одежде:
-
Плаштаница
-
Христов гроб
-
Трикирије и Дикирије
-
Машне за Трикирије и Дикирије
-
10 свећа за Тририкије и Дикирије
-
Владичански лахан са бокалом
-
Застава Србије
-
Застава Српске православне Цркве
-
Барјак Свете Петке
-
Барјак Пресвете Богородице
-
Барјак Господа Исуса Христоса
-
Рипиде и крст
-
Бела одежда за свештеника
-
Бела одежда за ђакона (ипођакона)
-
Прибор за Свето Причешће
-
Посуда за топлоту
-
Јерусалимски крст са постољем
-
Портрет Његове Светости, Патријарха српског Господина Порфирија
Богослужбене књиге:
-
Јеванђеље за сваки дан
Богослужбене књиге (штампане у ПДФ-у и укоричене спиралом):
-
Минеји за сваки месец у години
-
Октоих
-
Србљак I и II део
-
Триод Посни
-
Триод Цветни
-
Страсна Седмица
2022. година
На Бадње вече, на платоу испред Дома приређено је паљење Бадњака. Пријатна температура је омогућила присуство великог броја корисника Дома. Потом је приређена свечана вечера за кориснике, са традиционалним српским обичајима за Бадње вече.
Октобра 2022. године, чланови Верског добровољног старатељства традиционално су посетили Дом, уочи крсне славе – Свете Петке. Славски дан је прослављен у присуству верника и гостију.
Света Петка, 2022. године
У месецу јуну исте године, у капели је одржан шестомесечни парастос проти Стевану Мрђену. Парастос су служили свештеници Мирко Ранисављевић (црква Свете Тројице у Земуну), Александар Затезало (војни свештеник) и ипођакон Зоран Бобић.
Током 2022. године, из новчаног фонда капеле, купљене су 2 кантице за освећење, разно вештачко цвеће за декорацију празника Часног Крста, као и саксија са цвећем која је постављена испод постоља са урамљеном биографијом блаженопочившег проте Стевана Мрђена.
Приложничке активности:
Ипођакон Зоран Бобић са супругом Александром Бобић, наручио је израду пластифицираних слика српских манастира, приложених августа 2022. године. Списак чине слике следећих манастира:
-
Манастир Раваница
-
Манастир Студеница
-
Манастир Манасија
-
Манастир Каленић
-
Манастир Ђурђеви Ступови
-
Манастир Жича
-
Манастир Хиландар
-
Манастир Дечани
-
Манастир Милешева
-
Манастир Лелић
-
Манастир Градац
-
Манастир Мала Ремета
-
Манастир Ћелије
-
Манастир Поганово
-
Манастир Соко (Град)
-
Манастир Шишатовац
-
Манастир Раваница
-
Манастир Љубостиња
-
Манастир Манасија
-
Манастир Сопоћани
-
Манастир Тресије
-
Манастир Крушедол
-
Манастир Острог
Од прилога корисника Дома, током 2022. године купљени су владичански трон и буре од 100 литара за водоосвећења. Владичански трон, односно епископска столица, набављена је у продавници грчких црквених производа у Београду, а њена вредности износи 400 еура. Стални прилози корисника Дома, њених духовних лица и других верника, сведоче о плодоносној духовно-пастирским активностима. Неуморним залагањем управе Дома и духовника, капела је за кратко време веома унапређена. Постала је препознатљив симбол највећег Геронтолошког центра у Србији.
2023. година
У марту 2023. године за духовника капеле, постављен је протојереј-ставрофор Владимир Замахајев. Капела је обогаћена са неколико вредних прилога и куповином црквеног мобилијара. У марту месецу оснива се први хор, на челу са Предрагом Стаменковићем и Катарином Крајиновић. Први пут од оснивања капеле, за Велики Петак 14. априла 2023. године, служено је вечерње.
Једна од некоришћених просторија у блоку А, која се налази у непосредној близини капеле, дата је на поверење њеним духовним лицима. Трудом ипођакона Зорана Бобића и свештеника Владимира Замахајева, ту је створена „Духовна кошница.“ Овде се налази библиотека, урамљене одежде и богослужбени предмети блаженопочившег проте Стевана Мрђена, као и кутија са Светим Честицама које су дар чтеца Милана Исаиловића. „Духовна кошница“ је замишљена као место где ће се корисници Дома окупљати после Литургија на трпези љубави, духовним разговорима, или у слободно време користити библиотеку. Библиотека носи назив „Стеван Мрђен“ и тренутно поседује преко 200 књига на српском и енглеском језику, разне часописе и друге материјале, на тему српске православне вере, језика и културе. У складу са тим, духовници су упутили допис издавачким кућама ради прилагања овој библиотеци. До краја 2023. године, планиран је и чин освећења библиотеке.
Крсна слава је као и претходних година свечано прослављена. Неколико дана уочи славе у бископској сали Дома приказана је пројекција филма „Света Петка – Крст у Пустињи“, рађеног по роману „Петкана“ списатељке Љиљане Хабјановић-Ђуровић, а у режији Хаџи-Александра Ђуровића. Свету литургију је служио викар Патријарха српског, епископ топлички Петар. После резања славског колача, приређена је свечана трпеза. Свечаности је присуствовао министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, господин Никола Селаковић. За допринос раду капеле Свете Петке, свештеник Владимир Замахајев и ипођакон Зорад Бобић су поделили захвлалнице – благодарнице, следећим лицима:
Илија Ристић (кум славе за 2023. годину)
Јован Ивановић (чтец капеле)
Миодраг Поповић (појац капеле)
Далиборка Грубор (шеф хигијеског особља)
Биљана Марковић (хигијеничарка)
Светлана Алић (хигијеничарка)
Драгана Бунос (хигијеничарка)
Катарина Крајиновић (радни терапеут и члан хора)
Влада Радуљ (радни терапеут)
Предраг Стаменковић (диригент хора капеле Свете Петке)
Жељко Ковачевић (шеф обезбеђења)
Љиљана Ђорђевић (шеф кухиње)
Драгана Иванчевић (референт за правне, кадровске и административне послове)
Марија Гавриловић (управница Дома)
спец. др. мед. Срђан Димитријевић (директор Дома)
др. Јелена Глушац, историчар (рад на Летопису капеле)
Нада Огњановић (корисница Дома)
Приложничке активности:
-
Ипођакон Зоран Бобић са супругом Александром Бобић:
-
Мала огласна табла
-
Дрвени чекић
-
Летва и чекић (за клепало)
-
Три прекривача за Часну Трпезу (бели за Васкрс, плави за Богородичине празнике, зелени за Духове)
-
Покривач за Часне Дарове
-
Прилози корисника Дома пензионера за куповину нове кадионице и прибора за причешћивање болесних (приложници: Јован Чувајић, Ана Сотировић, Илија Ристић, Воја Петровић, Ана Ковачевић, Братислав Шпарић)
-
Горан Крстић, столар из Београда израдио је и донирао рамове за мењање икона и целивање Часног Крста, као и једну малу кутију за Агнец
-
Глушац Јелена, историчар из Земуна: посуда за нафору и икона Светог Димитрија; столњак, чаше са послужавником за Духовну кошницу.
Куповина:
Од прилога за свеће, купљени су:
-
парафински фитиљи, грчки прирдни пловци, светогорски пловци
-
штампане иконе: Недеља Православља, Свети Григорије Палама, Свети Јован Лествичник, Света Марија Египћанка
Кутија са Светим Честицама, дар чтеца Милана Исаиловића
[1] Геронтолошки центар Београд, акт бр. 03064-957 од 19. априла 2022. године.
[2] Aкт АЕМ бр. 403 од 10. априла 2019. године.
[3] Геронтолошки центар Београд, акт бр. 03064-957 од 19. априла 2022. године.
[4] Православно-намесништво Земунско-новобеоградско, акт бр. 93 од 15. марта 2023. године
[5] Политика, 07.07.2006.
[6] https://spc.rs/молитвени-испраћај-проте-стевана-мрђ/
др Јелена Глушац
научни сарадник
Историјски институт у Београду, Кнез Михаилова 36